Poznański Czerwiec 56
opublikowano 28/06/2014 - 11:11.
http://blogmedia24.pl/node/68156
W latach 1957 – 1980 w Polsce milczano na temat Poznańskiego Czerwca. Pierwsza książka na ten temat ukazała się na Zachodzie i była niedostępna w kraju. Było to wydane w Paryżu w 1971 r. opracowanie dziennikarki Ewy Wacowskiej pt. Poznań 1956. Autorka była naocznym świadkiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca, a poczynione wtedy obserwacje i notatki wykorzystała do napisania książki.
Ogromną rolę w upamiętnianiu i dokumentowaniu tamtych wydarzeń odegrał dr inż. Aleksander Ziemkowski – architekt, urbanista, planista przestrzenny, konstruktor. Przez lata niestrudzenie zbierał dokumenty i informacje o wydarzeniach i ofiarach Poznańskiego Czerwca. Gdy nadszedł rok 1980 i czas „Solidarności” miał już przygotowaną koncepcję monografii o Czerwcu ’56. Zorganizował zespół dokumentalistów zbierających materiały do monografii Poznański Czerwiec 1956 pod redakcją Jarosława Maciejewskiego i Zofii Trojanowiczowej, która ukazała się w 25-rocznicę Czerwca. Zbierał relacje uczestników, świadków, rodzin, a także osób z drugiej strony powstańczych barykad; akta prokuratorskie i sądowe penetrował także po 1989 r. już w wolnej Polsce. Rezultaty prac, które wzbogaciły wiedzę o wystąpieniu poznańskich robotników zawarł w książkach własnoręcznie opracowanych komputerowo i wydanych w nakładach po 20 egzemplarzy na prawach rękopisu - Poznański Czerwiec 1956. Relacje uczestników, [Poznań 1995] oraz Pomnik Poznańskiego Czerwca '56. Wybór dokumentów, [Poznań 1996] (wznowione w normalnym nakładzie w 2006 i 2008).
Jedną z pierwszych inicjatyw, jakie podjęli członkowie organizującego się NSZZ „Solidarność” w Poznaniu, był projekt postawienia pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 25 lat. Wkrótce powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. Uroczystego odsłonięcia pomnika, stanowiącego dwa kroczące krzyże dokonano 28 czerwca 1981 r. w rocznicę wydarzeń.
28
czerwca 1981 r. ks. abp Jerzy Stroba poświęcił „poznańskie krzyże”, i
modlił się wraz z ogromną rzeszą wiernych za ofiary terroru
komunistycznego. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
pomnik stał się symbolem pamięci i sprzeciwu, a miejsce wokół niego
terytorium wolnych Polaków, przestrzenią na której wyrażali sprzeciw
wobec stanu wojennego, m. in. przez śpiewanie patriotycznych pieśni,
modlitwy, zapalanie zniczy, składanie kwiatów. Papieżowi Janowi Pawłowi
II, który odwiedził Poznań w 1983 r., władze nie zezwoliły na modlitwę
pod „poznańskimi krzyżami”. Dopiero upadek PRL i narodziny III
Rzeczypospolitej stworzyły warunki swobodnego pisania o Czerwcu,
zaczęto też ujawniać niedostępne poprzednio źródła archiwalne.
Historycy
do dziś rozmaicie definiują Poznański Czerwiec 1956 r., często
spierając się, która nazwa jest najbardziej trafna – bunt, powstanie,
czy rewolta ? Każde z tych pojęć ma swoich zwolenników jak i oponentów.
Z pewnością każde z tych pojęć bardziej oddaje istotę tego co
wydarzyło się w Poznaniu w dniu 28 czerwca 1956 r., niż stosowane
latami przez komunistyczną propagandę określenia, które miały
umniejszyć rangę Czerwca’56 takie jak: „wypadki poznańskie” lub
„wydarzenia poznańskie”.
"Bez Poznania nie byłoby Gdańska. Solidarność w jakimś sensie rozpoczęła się tu, w czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Pamiętajcie o tym!"
Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku, zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 21 czerwca 2006 roku z okazji 50 rocznicy Powstania "Poznański Czerwiec 56"
godz. 6.35 Robotnicy ZISPO wyszli z zakładu i ul. Dzierżyńskiego / Dziś 28 Czerwca / udali się w kierunku centrum miasta. Do pochodu przyłączyli się robotnicy ZNTK, MPK i innych zakładów.
Romek Strzałkowki, symbol zbrodni komunistycznych w Polsce
„Boże,coś Polskę”, „My chcemy Boga”, „Jeszcze Polska”, „Nie rzucim ziemi”. Wśród transparentów i wznoszonych okrzyków odnotowano hasła: „Chleba i wolności!”, „Precz z bolszewizmem!”, „Precz z dyktaturą!”, „Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej!”, „Polska dla Polaków!”, „Żądamy wolnych wyborów!”...
(...) "nie mogę zapomnieć tego chłopca, który trzymał na ulicy Kochanowskiego sztandar w gradzie kul. Nie wiem, co się z nim stało, czy żyje . Chciałbym, żeby wspomnienie o nim z pełnym szacunkiem przechowano”.
- Nasz, Polski.
"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.".
Całe orzemówienie Józefa Cyrankiewocza, pierwotnie Szpilamana

Czy już tu uzgadniał ze Stalinem włączenie Polski w skłd związku sowieckiego
W rocznicę Powstania Poznański Czerwiec 56, Pan Prezes PiS, doktor Jarosław Kaczyński jako jedyny polityk złożył kwiaty i oddał hołd poległym Wielkopolanom
Tak się zaczęło:
Reakcja PRL-u
Czółgi Polskie i sowieckie na ulicach Poznania w czsie Powstania Poznański Czerwiec 55. Było ich razem 400
Sfingowany proces strajków robotniczych o chleb
Sfingowany proces robotników strajkujących o chleb
Po pacyfikacji Powstania, Poznański Czerwiec 56, aresztowano minimum 746 osób.Zatrzymano, okolo 250 osób, w tym 196 robotników,
Dla przesłucań, nieludzkiego terroru, przysłano wypróbowaną "ekipę " z Warszawy